Základní parametry a pojmy ve světě e-cigaret

Základní druhy e-cigaret v článku Wolf Street Vape

Základní parametry a pojmy mohou vypadat jako poměrně slušný oříšek, ale v tomto článku je společně rozlouskneme, aby jste pochopili, jak se v nabídce e-cigaret orientovat.

Elektronické cigarety se dělí na základní dva typy - MTL a DL a na tyto pojmy se podíváme. 

 

 

MTL

Mouth to lung je anglické sousloví, které označuje něco naprosto jednoduchého a tím je klasické šlukování, které známe z kouření klasických tabákových cigaret. Nejdříve tedy natáhneme páru z e-cigarety do úst a následně ji šlukneme do plic, stejně jako kouř z cigarety. Při šluknutí potom cítíme typický hit, neboli kopanec v hrdle. Slovo kopanec je trochu silnějšího rázu, neustřelí vám to hlavu.

E-cigarety na MTL jsou tak vhodné především pro ty, kteří hledají náhradu klasické tabákové cigarety. Více se o tomto druhu e-cigaret můžete dozvědět v článku "Jak vybrat e-cigaretu na šlukování".

DL

Direct lung je označení pro přímé potahování do plic. Při tomto způsobu vapování nedochází ke šlukování a pára je vtahována přímo do plic. V podstatě se skrze e-cigaretu nadechujete a celé to připomíná kouření vodní dýmky, jen se tahá o něco silněji. E-cigarety na DL jsou vhodné především pro milovníky většího množství páry a v našem e-shopu naleznete celou kategorii věnovanou jen sadám na DL právě zde. Můžeme se setkat i se zkratkou CCH, která označuje cloud chasing. V tomto odvětví jde především o extrémní tvorbu páry.

V tuhle chvíli již víte, jaký typ e-cigaret byste si přáli, buď na klasické šlukování - MTL a nebo na přímé potahování do plic s větší tvorbou páry - DL. Nyní se podíváme na samostatné parametry u e-cigaret.

JAK ROZEZNAT MA PRVNÍ POHLED?

ODPOR SPIRÁLKY

Údaj v ohm (Ω)označující odpor spirálky ve žhavící hlavě - tzn. v zařízení, které zahříváním mění náplň na páru. Pokud máme neregulovanou sadu e-cigarety, tj. bez nastavování, všeobecně platí, že čím nižší odpor, tím vyšší tvorba páry a výkon. U regulované sady většinou platí, že čím nižší odpor, tím vyšší výkon můžete nastavit a výkon si nastavíte tak, aby vám co nejvíce vyhovoval.

Některé sady e-cigaret mají regulovatelné množství přísunu vzduchu (pro DL potřebujete vdechovat více vzduchu) a dovolí též osazení dvěma a více druhy žhavících hlav. Ty s nižším odporem, tj. menším číslem, jsou určené pro DL a ty s vyšším, většinou kolem 1,0 Ohm a více, jsou pro MTL.

KAPACITA, BATERIE VESTAVĚNÁ A VYMĚNITELNÁ

Sada e-cigarety s vyměnitelnou baterií z Wolf Street Vape

Údaj v mAh udává kapacitu baterie e-cigarety. Můžete si z něj odvodit výdrž e-cigarety na jedno nabití. Pokud porovnáme dvě e-cigarety, které používají žhavící hlavy se stejným odporem, tak ta s vyšší kapacitou baterie v mAh bude mít delší výdrž.

Vestavěné neboli interní baterie jsou instalované v modu, nedají se vyjmout a nabíjí se přes USB port externí nabíječky či počítače. Většina sad pro začátečníky mají baterie interní, což usnadňuje používání a eliminuje potřebu vlastnit další zařízení v podobě externí nabíječky baterií.

Vyměnitelné baterie lze, jak je na obrázku vidět, z e-cigarety vyjmout a nabíjet ve speciálních nabíječkách.

OBJEM ATOMIZÉRU

Údaj v ml udává, kolik e-liquidu můžete nalít do zásobníku atomizéru. Lze si z toho odvodit, který budete muset plnit častěji. Výhodou většího objemu je méně častá nutnost doplňovat e-liquid. Výhodou menšího objemu jsou většinou kompaktnější rozměry atomizéru. U zařízení určených na šlukování bývá většinou spotřeba náplní nižší než u DL.

Evropská legislativa TPD omezuje objem atomizéru na 2ml, ale ostatní trhy to tak nemají. Někteří výrobci proto osazují evropské verze jejich produktů zásobníky s vyšší kapacitou a přidají do nich speciální vložku, která sníží kapacitu na požadované 2 mililitry.

OVLÁDÁNÍ

Aspire Zelos 50W Kit z Wolf Street Vape umožnující měnit nastavení

E-cigarety se všeobecně dělí na ty bez možnosti nastavování - neregulované a s možností nastavení výkonu a jiných parametrů - regulované. Pokud hledáte co nejjednodušší e-cigaretu, kterou budete jen plnit e-liquidem a nabíjet, určitě vybírejte neregulovanou.

Pokud jste hračička a rádi zkoušíte různá nastavení, nebojte se vyzkoušet set atomizéru a modu, který nabízí větší možnosti. Ty většinou mají více jak jedno ovládací tlačítko jek je vidět na obrázku a také většinou už mají displej nebo další LED indikátory.